
Prerábka javascriptového kódu
Poznámka: Tento text je trochu technickejšieho charakteru než zvyčajne. V prípade, že mu nerozumiete, prípadne vás nezaujíma, no stále sa chcete dozvedieť, čo je nové, preskočte rovno na posledný odsek tohto textu.
Aj keď som sa k programovaniu pred mnohými rokmi dostal práve cez webstránky, venoval som sa mu vždy prevažne na tzv. backendovej strane, teda v časti ukrytej za webovým serverom. Javascriptový kód vykonávaný prehliadačom mal v týchto pomerne dávnych dobách len okrajové využitie. To sa však v priebehu rokov a s úsvitom tzv. webových aplikácií radikálne zmenilo. S tým prirodzene narastal aj technologický dlh mojich webových projektov, ktorý sa s narastajúcim množstvom kódu na Knihologu začal prejavovať aj tu. Inými slovami, to málo, čo som sa o JavaScripte naučil kedysi, v ére moderného webu prestávalo stačiť.
S tým, ako narastalo spomínané množstvo kódu, pre mňa začínala byť čoraz náročnejšia aj jeho údržba. Moderné javascriptové frameworky typu React či Vue, určené najmä pre tvorbu tzv. single-page applications (SPA), však nepredstavovali cestu, ktorou by som sa chcel s Knihologom uberať. A tak som ostal zaseknutý niekde v strede. Až nedávno som objavil dve zaujímavé knižnice - htmx a Alpine.js, ktoré si nielenže berú to najlepšie z oboch svetov, ale navyše aj pomerne dobre spolupracujú medzi sebou. Tým sa mi konečne otvorila cesta od základov prekopať javascriptový kód na Knihologu do trochu modernejšieho šatu, ktorý bude zároveň jednoduchší na údržbu a ďalší vývoj.
Dnešným dňom sa táto prerábka zavŕšila. V niektorých prípadoch bolo prepísanie kódu pomerne náročné, pretože spomínané knižnice na riešenie rôznych problémov ponúkajú svoju vlastnú sadu riešení, ktoré nie sú vždy kompatibilné so spôsobom, ako sa dané problémy pozeral starý kód. Celá migrácia sa však napokon podarila k mojej - a verím, že aj vašej - spokojnosti.
Čo sa teda zmenilo?
Všetko a zároveň nič. :-) Pre vás ako používateľov by mala byť zmena transparentná, to znamená, že by ste nemali pozorovať žiadny rozdiel oproti stavu pred aktualizáciou. Ak sa však bavíme viac o budúcnosti než o súčasnosti, zároveň by to malo znamenať interaktívnejší a dynamickejší portál s prívetivejším používateľským rozhraním, ktorý sa na druhej strane bude jednoduchšie udržiavať a vyvíjať. Začneme už čoskoro.
Ako obyčajne platí, že v prípade spozorovania akýchkoľvek problémov budeme radi, ak nás budete kontaktovať. Všetky možnosti nájdete na stránke Kontakt.
Pridať komentár
Diskusia