Panslávi s erbom

Panslávi s erbom
Príbeh dvoch šľachticov, baróna Friesenhofa a kniežaťa Odescalchiho, ktorí sa síce narodili ďaleko za hranicami dnešného Slovenska, no spojil ich vzťah k slovenskému prostrediu.
Dátum pôvodného vydania
15. február 2024
Jazyk pôvodného vydania
slovenčina
Vydania knihy
1 vydanie v databáze

Roman Holec

event 1959
flag Bratislava, Česko-Slovensko
Slovenský historik, vysokoškolský pedagóg a výskumník na Historickom ústave Slovenskej akadémie vied.
Celý profil autora

Priemerné hodnotenie

Zatiaľ žiadne hodnotenie. Pridaj prvú recenziu.

Žánre

Štítky

O tomto vydaní

Dva unikátne a bizarné ľudské osudy reprezentované dvoma šľachticmi – barónom Gregorom Friesenhofom (1840 – 1913) a kniežaťom Liviom Odescalchim (1863 – 1938). Delila ich jedna generácia, niekoľko stupňov na aristokratickom rebríčku a ich celoživotné záujmy. Pre jedného to bolo poľnohospodárstvo a meteorológia v tom najširšom zmysle slova, pre druhého skôr umenie, veda a politika. Mali však aj veľa spoločného. Obaja boli svojím pôvodom cudzincami, ich sídla delilo len čosi cez 10 kilometrov, stali sa bielymi vranami vo svojích rodinách, mnohí ich mali za bláznov a svojimi životnými osudmi si viackrát skrížili cesty.

Nakoniec ich spojil vzťah k slovenskému prostrediu a k slovenskému národnopolitickému hnutiu. Friesenhof bol členom výboru Matice slovenskej, dopisovateľom do slovenskej tlače a dušou unikátneho hospodárskeho spolku s tolerantným postojom k slovenským roľníkom a ich záujmom. Odescalchi mal kontakty so slovenskými politikmi, stál na čele prevratu v regióne v roku 1918, organizoval slovenskú šľachtu v prospech Československej republiky a bol v úzkom vzťahu s Maticou slovenskou.

Životné osudy oboch osobností spolu s pôvodom a rodinným prostredím, ako aj regionálnym i celoslovenským zakotvením, vytvárajú príbehy, ktoré by človek nevymyslel a ktoré mohli „stvoriť“ len dejiny vo svojej jedinečnosti a pestrosti.

(oficiálny text)

Dátum vydania

15. február 2024

Vydavateľ

Marenčin PT

ISBN

978-80-569-0783-2

Jazyk

slovenčina

Formát knihy

klasická kniha

Väzba knihy

pevná väzba

Počet strán

320

Prekladatelia

-

Ilustrátori

-

Najnovšia recenzia

Žiadna recenzia sa nenašla.

Najnovšie komentáre

Žiadny komentár sa nenašiel.