Životopis Zeme

Životopis Zeme
Príbeh Zeme z pohľadu geológa a geografa, od jej prapočiatkov pred štyrmi a pol miliardami rokov až po ľudský novovek.
Dátum pôvodného vydania
30. november 2023
Jazyk pôvodného vydania
slovenčina
Hlavné dielo
áno

Juraj Činčura

flag Slovensko
Slovenský geológ a geograf.
Celý profil autora

Žánre

Štítky

O tomto vydaní

Kniha slovenského geológa a geografa prináša príbeh planéty Zem, ktorá má už štyri a pol miliardy rokov. Zhodou mnohých okolností na nej panujú výnimočné podmienky, ktoré umožnili vznik života, hoci, ako ukazuje, mnohokrát bol na pokraji vyhynutia.

Autor prináša pútavý prehľad toho, ako sa s rastúcim množstvom poznatkov menili naše predstavy o Zemi. Opakovane odkazuje na mytológiu aj svet náboženstiev, ktoré konfrontuje s vedeckým pohľadom. Venuje sa všedným dňom Zeme a opisuje púštne, trávnaté či zalesnené oblasti, ktoré sú výsledkom procesov trvajúcich tisícky rokov, ale aj obdobia náhlych zmien, keď vyčíňajú živly a ohrozujú nás prírodné katastrofy ako ničivé vetry, búrky, ale aj zemetrasenia či výbuchy sopiek sprevádzané tsunami.

Geológia aj geografia spolu úzko súvisia, autor prerozprával celé dejiny planéty od jej praveku, trvajúceho v geologickom svete štyri miliardy rokov, cez starovek, stredovek a novovek Zeme, ktoré na rozdiel od podobných termínov spájaných s ľudskou spoločnosťou opisujú čas meraný v miliónoch rokov.

(oficiálny text)

Dátum vydania

30. november 2023

Vydavateľ

Premedia

ISBN

978-80-8242-206-4

Jazyk

slovenčina

Formát knihy

klasická kniha

Väzba knihy

pevná väzba

Počet strán

432

Prekladatelia

-

Ilustrátori

-

Najnovšie komentáre

Žiadny komentár sa nenašiel.